Jak se připravit na venkovní focení?
Jak se vlastně na takové focení v přírodě připravit? Pokusím se shrnout nejdůležitější body, které Vám přípravy na focení usnadní :)
Nechat se od fotografa vyfotit s partnerem, těhotenským bříškem nebo rodinou lze v každém ročním období. V článku níže se dozvíte, jaké hlavní zásady je potřeba dodržet, v jakou denní hodinu bude světlo působit nejlichotivěji a jak zkombinovat outfity, aby barvy na fotografii celkově ladily.
V jakou denní dobu se fotit a proč je "dobré světlo" tak důležité?
Ve fotografii snad není téma, které by bylo tak často rozebírané, jako právě tzv. "dobré světlo". Mnoho z Vás už určitě slyšelo, že nejlepší světlo pro focení je 1 hodinu před západem slunce, v tzv. zlaté hodince. V každém ročním období se tedy jedná o různou denní dobu. Pokud je to možné, je dobré se této jednoduché, ale důležité zásady držet. Z jakého důvodu? Zapadající slunce vrhá jemné rozptýlené světlo, které vytváří měkčí stíny. Barva světla je také výrazně teplejší než během dne a fotografie tak celkově působí lichotivěji. Zkrátka Vám to bude na fotce více slušet :) I v případě oblačného počasí je lepší nechat focení na podvečerní hodiny. Nikdy nevíte, jestli sluníčko přeci jen zpoza mraků nevykoukne a přes mraky rozptýlené světlo působí rovněž lichotivěji, pokud nesvítí úplně shora.
Pokud ale máte dítě, které bývá v podvečerních hodinách unavené a focení by pro něj bylo vyčerpávající, nezoufejte. I v odpoledních hodinách se dají vyfotit krásné fotografie a důležitější než "dobré světlo" je přece dobrá nálada :)
Jak se obléct?
Barvy Vašeho oblečení hrají velice důležitou roli v tom, jak bude výsledná fotografie vypadat. Pokud tápete a nevíte od čeho se odpíchnout, doporučuji držet se jednoduchého pravidla:
- nejdříve volí outfit žena, k ní pak ladí oblečení partner/zbytek rodiny
My ženy, maminky, partnerky na sebe často zapomínáme a nejdříve přemýšlíme nad tím, co oblékneme dětem a partnerovi. To je ale určitě škoda, protože při prohlížení fotografií jsou to právě ženy, kterých si divák všimne jako první. Oblékněte tedy nejdříve sebe, pak až ostatní členy domácnosti. A pokud ve skříni schováváte šaty, sukně, halenky na tzv. "lepší příležitost", vytáhněte je. Společné focení takovou významnou příležitostí je. Nebojte se obléct tak, aby Vám to slušelo a v čem se zároveň budete cítit skvěle :)
Při ladění oblečení doporučuji vyvarovat se křiklavých barev a nápisů. Určitě stojí za to rodinu sladit do podobných tónů. Pokud je na fotografiích více výrazných motivů, je to trochu zmatek. Doporučuji tedy zvolit maximálně dvě hlavní barvy a outfit pak doplnit oblečením v neutrálních odstínech šedé, béžové a bílé. Co se týká různých vzorů oblečení (kostka, proužky, květinový motiv...), určitě se jich nemusíme obávat a fotografie naopak oživí. Jen bych doporučila volit vzor střídmě, třeba jen u jednoho člena z rodiny/páru a zbytek outfitů s tímto vzorem opět barevně sladit.
Záleží také v jakém ročním období se focení realizuje. Na jaře a v létě se oblékneme do pastelových barev, k podzimní přírodě volíme teplé zemité barvy.
Kde se nechat vyfotit?
Máte nějaké oblíbené místo, lesní cestu, louku, ovocný sad, zámeckou zahradu...kam rádi chodíte s partnerem nebo rodinou na procházku? Výborně, ráda se Vašemu přání přizpůsobím. A pokud nemáte jasno, nevadí. Společně nějaké fotogenické místo ve Vašem okolí vybereme.
Co si vzít na focení s sebou?
Na úvod nepříliš poetická, ale praktická rada: před focením určitě není na škodu použít repelent proti klíšťatům. Při venkovním focení si sedáme do trávy, chodíme po lese a přinést si domů z focení klíště dokáže pořádně zkazit náladu. Na focení venku pro Vás nosím deku, na kterou si budete moct pohodlně sednout. Pokud si donesete vlastní, doporučuji jednobarevnou v neutrálních barvách šedá nebo béžová. Pro malé děti určitě nezapomeňte vzít nějakou dobrůtku, oblíbenou hračku, plyšáčka. Nejlépe takové, které budete mít rádi na fotkách.
Jak (ne)pózovat?
Máte obavu, že na fotografiích nevypadáte dobře? Nevíte jak se tvářit, jak pózovat? Vašim obavám rozumím a jsou zcela přirozené. Nemějte ale strach. Celým focením Vás provedu, nasměruji a poradím. Dám prostor Vaší přirozenosti. Nikdo nechce strnulé pózy a křečovité úsměvy. Při focení doporučuji chovat se co nejpřirozeněji, v podstatě jako by s Vámi žádný fotograf nebyl. Povídat si, smát se, mazlit se s dětmi, být si co nejvíc na blízku, říct si pohádku, zahrát si na lechtanou, tichou poštu apod.
S dětmi se snažím skamarádit, zaujmout je a vysvětlit jim co se děje, ale velký díl práce bude na Vás, rodičích, protože ve Vás má dítě vždy tu největší důvěru. Malé děti potřebují čas, aby se rozkoukaly a cítily se příjemně.
Co když bude špatné počasí?
Pokud předpověď hlásí déšť nebo nějakou jinou nepřízeň počasí, nevadí. Zavolejte mi a domluvíme spolu jiný termín.
Máte zájem o focení? Neváhejte mě kontaktovat.